WOJENNIK TV - RECENZJE

Michel "Leviathan" Sorbet jest fanem i kolekcjonerem gier planszowych, twórcą kanału Wojennik TV, na którym od czterech lat prezentuje Recenzje, które będziecie mogli oglądać na naszym kanale. Gry planszowe towarzyszą Michelowi od najmłodszych lat. Najpierw granie było sposobem na spędzanie wolnego czasu, a później przerodziło się w prawdziwą pasję, która stała się ważnym elementem jego codzienności i skłoniła go do założenia kanału na YouTube. Tak powstał Wojennik TV - świat, do którego serdecznie Nas zaprasza.

S01E01HEXplore it: The Valley of the Dead King (II wydanie )

Czas trwania: 00:45:02

Recenzja gry planszowej HEXplore it: The Valley of the Dead King (2 wydanie) wydawnictwa Mariucci J. Designs. Zapraszamy do oglądania!

S01E02Antietam 1862

Czas trwania: 00:30:42

Recenzja gry planszowej Antietam 1862 wydawnictwa Command Post Games. Zapraszamy do oglądania!

S01E03Trickerion: Legends of Illusion

Czas trwania: 00:33:27

Recenzja gry planszowej Trickerion: Legends of Illusion. Zapraszamy do oglądania!

S01E04Legendary Encounters: Alien

Czas trwania: 00:30:00

Recenzja gry "Legendary Encounters: Alien" wydawnictwa Upper Deck Entertainment.

S01E05Fort Sumter: The Secession Crisis

Czas trwania: 00:35:00

Recenzja gry Fort Sumter: The Secession Crisis wydawnictwa GMT Games.

S01E061750: Britain vs France

Czas trwania: 00:31:00

Recenzja gry "1750: Britain vs France" wydanej przez Battle Hardened Games. Rywalizacja Francji i Anglii miała niezwykle bogatą historię. Jej apogeum, w połowie XVIII wieku, stanowiła wojna siedmioletnia, toczona nie tylko w Europie, ale i w Ameryce, na Karaibach i w Indiach. Stawką tego starcia była światowa dominacja. Dzięki wydanej przez Battle Hardened Games grze 1750: Britain vs France możemy odtworzyć ów konflikt. Zarówno w sferze militarnej, jak i ekonomicznej i politycznej.

S01E07Żelazna Kurtyna

Czas trwania: 00:26:00

Recenzja gry Żelazna Kurtyna (Iron Curtain) wydanej w Polsce przez FoxGames. Żelazna Kurtyna to tytuł przenoszący nas do okresu zimnej wojny i do epickiej rywalizacji USA z ZSRS. Gra formatu mini, w której znajdziemy raptem 18 kart, ale niezwykle dynamiczna, wymagająca sporo główkowania i oferująca sporo emocji.

S01E08Königsberg:The Soviet Attack on East Prussia, 1945

Czas trwania: 00:43:00

Recenzja gry Königsberg:The Soviet Attack on East Prussia, 1945 wydawnictwa Revolution Games.

S01E09The Forests of Adrimon

Czas trwania: 00:58:00

Recenzja gry "The Forests of Adrimon" wydawnictwa Mariucci J. Designs. Lasy Adrimon to drugi tytuł wydany w cyklu HEXplore it! (po The Valley of the Dead King). Oparty na podobnej mechanice, ale wprowadzający całe multum nowych rozwiązań i elementów, podobnie jak wcześniejsza Dolina Martwego Króla, został wydane dzięki udanej kampanii na portalu Kickstarter.

S01E10Magia i Miecz

Czas trwania: 00:43:00

Recenzja gry Magia i Miecz wydawnictwa Sfera. Magia i Miecz to legendarny tytuł fantasy, na którym wychowało się całe pokolenie graczy. Dwukrotnie wydana w Polsce przez wydawnictwo Sfera doczekała się kilku oficjalnych i kilkudziesięciu nieoficjalnych rozszerzeń, tysięcy autorskich kart (w tym ponad 2000 moich!) i finalnie również reedycji pod oryginalną nazwą Talizman.

S01E11Fighting Formations: GD Motorized Infantry Division

Czas trwania: 00:54:00

Recenzja gry Fighting Formations: GD Motorized Infantry Division wydawnictwa GMT Games.

S01E12Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa

Czas trwania: 00:36:00

Recenzja gry Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa wydanej przez Portal Games. W Detektywie wcielimy się w rolę śledczych, pracujących w detektywistycznej agencji Antares. Naszym zadaniem będzie rozwikłanie serii pięciu kolejnych spraw, łączących się w jedną spójną historię. Wyposażeni w nasz spryt, umiejętność dedukcji, dostęp do informacji i w intuicję będziemy podążać kolejnymi tropami, układając pomału kolejne małe kawałki historii w logiczną całość.

S01E13The Lost Valley: The Siege of Điện Biên Phủ

Czas trwania: 00:50:00

Recenzja gry "The Lost Valley: The Siege of Điện Biên Phủ" wydawnictwa White Dog Games. I wojna indochińska, toczona w latach 1946-1954, była krwawym konfliktem kolonialnym, który przesądził finalnie o podziale Wietnamu na dwie części - północną, znajdującą się pod kontrolą komunistów oraz południową, prodemokratyczną. Największą i najważniejszą bitwą tej wojny była bitwa o Điện Biên Phủ, toczona między marcem i majem 1954 roku. To tutaj, w oddalonej o 295 km od Hanoi dolinie, Francuzi utworzyli obóz warowny, licząc na zadanie klęski siłom Việt Minhu w obronnej bitwie. Owa kalkulacja okazała się być wielkim błędem...

S01E14Wingspan (Na Skrzydłach)

Czas trwania: 00:42:00

Recenzja gry Wingspan (Na Skrzydłach) wydanej przez Stonemaier Games, a w Polsce przez wydawnictwo REBEL.

S01E15Deep Madness

Czas trwania: 00:43:00

Recenzja gry Deep Madness. Akcja gry toczy się w podmorskim kompleksie wydobywczym Kadath. Trafiamy tam na pokładzie okrętu podwodnego, ale zamiast tętniącego życiem kompleksu na miejscu znajdujemy zmasakrowaną załogę i korytarze, wypełnione krwią i strzępkami ciał. Zapas tlenu jest coraz mniejszy, a gdzieś w ciemności czają się istoty rodem z najstraszliwszych koszmarów.

S01E16Europe Divided

Czas trwania: 00:39:00

Recenzja gry Europe Divided. Gdy likwidowany był ZSRS i Rosja wkraczała na ścieżkę demokratycznych przemian, prognozowano, że dotychczasowe napięcia na linii wschód-zachód przestaną z czasem występować. Dzisiaj, z perspektywy kolejnych lat, wiemy już, że te prognozy okazały się bardzo krótkofalowe. Europa, po dekadzie odwilży, ponownie stała się obszarem zmagań o wpływy - z jednej strony rozwijających się Unii Europejskiej i NATO, a z drugiej, odradzającej się, marzącej o powrocie do rangi mocarstwa Rosji.

S01E17Raid on Takao

Czas trwania: 00:28:00

Recenzja gry Raid on Takao. Pod koniec wojny na Pacyfiku Amerykanie panowali niepodzielnie w powietrzu. Jednym z elementów, realizowanej przez nich strategii, były bombardowania strategiczne japońskich miast oraz ośrodków przemysłowych. Jednym z owych celów było Takao - największe miasto w południowej części Tajwanu (dzisiejszy Kaohsiung).

S01E18Polskie Państwo Podziemne

Czas trwania: 00:23:00

Recenzja gry „Polskie Państwo Podziemne". „Polskie Państwo Podziemne” to edukacyjna gra historyczna, której głównym zamierzeniem jest przedstawienie szerokiego spektrum działalności Polskiego Państwa Podziemnego. W grze poznamy portrety oraz biografie osób, które były czynnie zaangażowane w działalność konspiracyjną w ramach Polskiego Państwa Podziemnego. Zarówno ze sfery wojskowej, jak i z pionu administracji cywilnej.

S01E19Triang Wars

Czas trwania: 00:35:00

Recenzja gry Triang Wars. Triang Wars to taktyczna gra wojenna, luźno nawiązująca do klimatu II wojny światowej. Znajdziemy w niej trzy różne, asymetryczne armie (Amerykanie, Niemcy, Sowieci) i dwa różne tryby rozgrywki, pozwalające na rozgrywkę w gronie nawet do 8 osób. Wyróżnikiem tego tytułu są magnetyczne elementy - plansza oraz żetony, z których będziemy korzystać w trakcie partii.

S01E20Sola Fide: The Reformation

Czas trwania: 00:25:00

Recenzja gry Sola Fide: The Reformation. Sola Fide to tytuł z 2016 roku, wydany na pięćsetną rocznicę ogłoszenia słynnych 95 tez Marcina Lutra - wydarzenia, uznawanego za początek reformacji. W grze, przeznaczonej dla dwóch osób, z których jedna wcieli się w rolę prowadzącego siły reformatorów, a druga Kościoła katolickiego, rywalizować będziemy o wpływy w różnych regionach cesarstwa. Próbując przeciągnąć na naszą stronę jego mieszkańców i zapewnić tym samym naszej religii dominującą pozycję.

S01E21Anno Domini 1666

Czas trwania: 01:05:00

Recenzja gry Anno Domini 1666. Anno Domini 1666 to polski projekt przenoszący nas do połowy XVII wieku do Wiednia, w którym spotykają się bohaterowie Trylogii Sienkiewicza oraz muszkieterowie z powieści Alexandra Dumas. Gracze budować będą swoje własne drużyny, składające się z od 5 do 12 modeli, starając wypełnić stojące przed nimi zadania określone przez scenariusz. Zadaniem tym może być pokonanie przeciwnika w walce, ale też odzyskanie listu, eskorta zakładnika lub pościg. Siłowe rozwiązania znane z większości gier tego typu, nie zawsze będę optymalnym wyjściem. Częstokroć ogromna siła Longinusa Podbipięty i niezwykłe umiejętności szermiercze pana Wołodyjowskiego, będą znacznie mniej przydatne niż fortele i cięty język pana Zagłoby. Rozgrywka w zależności od scenariusza i liczby użytych modeli może trwać od 30 do 120 minut.

S01E22Nemesis: Burma 1944

Czas trwania: 01:05:00

Recenzja gry Nemesis: Burma 1944. Birma pozostaje jednym z mniej znanych teatrów działań z okresu II wojny światowej. Konflikt w tym rejonie globu miał jednak niezwykle interesujący przebieg, również za sprawą jego głównych aktorów. Generałowie Slim, Stilwell, Maguchi oraz Czang Kaj-szek pociągali za różne sznurki, często realizując swoje partykularne interesy.

S01E23Stalingrad: Inferno on the Volga

Czas trwania: 00:36:00

Recenzja gry Stalingrad: Inferno on the Volga. Bitwa o Stalingrad była jedną z najkrwawszych w trakcie II wojny światowej i stanowiła punkt zwrotny zmagań na froncie wschodnim.

S01E24Bitwa Warszawska

Czas trwania: 00:36:00

Recenzja gry Bitwa Warszawska. Gra powstała z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i pozwala na odtworzenie tej ważnej batalii. Wojennik TV jest z kolei patronem medialnym wydania tego tytułu! Bitwa Warszawska to strategiczna gra historyczna, która przenosi graczy w czasie do jednego z najważniejszych wydarzeń XX wieku.

S01E25Commands & Colors: Napoleonics

Czas trwania: 00:40:00

Recenzja gry „Commands & Colors: Napoleonics”. C&C to cała seria gier planszowych, opartych na podobnym rdzeniu mechanicznym, wykorzystującym bloczki, kości oraz karty. Prezentowana w filmie część przenosi nas do okresu wojen napoleońskich i pozwala na odtworzenie bitew toczonych na Półwyspie Iberyjskim.

S01E26Upon a Salty Ocean

Czas trwania: 00:36:00

Recenzja gry Upon a Salty Ocean. Na początku XVI wieku miasto Rouen stanowiło najważniejszy francuski port. Połowy i handel rybami stanowiły główne źródło dochodów miasta, stanowiąc o jego bogactwie. Każdego dnia, o ile tylko pozwalała na to kapryśna pogoda, na cumujące w porcie statki ładowana była sól z pobliskich kopalni, potrzebna do zakonserwowania łowionych na oceanie ryb. Po powrocie do portu statki były rozładowywane, a cenne beczki z rybami trafiały następnie na targ. Nierzadko były również pakowane na przystosowane do tego celu wozy i wyruszały w podróż do innych francuskich miast. W Upon a Salty Ocean gracze wcielają się role miejskich kupców. Będą inwestować w statki i w budynki, próbując zrobić możliwie jak największy majątek na handlu solą i rybami.

S01E27Undaunted: Normandy

Czas trwania: 00:35:00

Recenzja gry "Undaunted: Normandy". Undaunted: Normandy to deckbuildingowa gra wojenna, w której poprowadzimy nasz własny pluton żołnierzy w trakcie walk toczonych w Normandii w 1944 roku. Szybka, przystępna i oferująca spore zróżnicowanie scenariuszy, ta gra przebojem wdarła się w 2019 roku do pierwszej setki rankingu gier wojennych na BoardGameGeek.

S01E28Sushi Go Party

Czas trwania: 00:30:00

Recenzja imprezowej gry Sushi Go Party! Sushi Go Party to karcianka, w której każdy z graczy (od 2 do 8) na przestrzeni trzech kolejnych rund, zbierać będzie zestawy różnego rodzaju sushi. Dynamiczna, pomysłowa, ta gra została wybrana przez graczy imprezową grą roku w ostatnim plebiscycie Planszowe Gram Prix.

S01E29Live Free or Die

Czas trwania: 00:35:00

Recenzja gry "Live Free or Die: Three Battles for America". Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak mogłaby wyglądać inwazja na terytorium Stanów Zjednoczonych, to ten tytuł będzie dla Was! Live Free or Die przedstawia alternatywną wersję historii, w której USA, w wyniku rozkładu NATO, zostają zaatakowane z trzech różnych kierunków: - z zachodu - przez siły Ludowej Koalicji Azjatyckiej, dokonujących lądowania w Kalifornii, - z południa - przez siły Organizacji Państw Środkowoamerykańskich, przekraczających Rio Grande i zalewających Teksas, - z południowego-wschodu - przez wojska Paktu Warszawskiego dążące do opanowania Florydy i Georgii. W praktyce mamy więc do czynienia z trzema różnymi grami w jednej!

S01E30Across the Pacific

Czas trwania: 00:43:00

Recenzja gry "Across the Pacific". Tytuł pozwala na odtworzenie przebiegu II wojny światowej na Pacyfiku. Z wykorzystaniem pięknej, dużych rozmiarów mapy i ponad 900 żetonów!

S01E31Ashes: Odrodzenie z Popiołów

Czas trwania: 00:36:00

Recenzja gry "Ashes: Odrodzenie z Popiołów". Ashes: Odrodzenie z Popiołów to gra karciana, w której wcielamy się w postać jednego z Odrodzonych. Potężnych istot, przemierzających lądy mitycznego świata Argai i poszukujących podobnych sobie, innych Odrodzonych, których chcemy sobie podporządkować. W Ashes każdy z graczy posiadać będzie swoją własną talię, skonstruowaną jeszcze przed partią z dostępnej puli kart lub będącą efektem draftu. Możemy zagrać też taliami "z pudełka".

S01E32Pensacola

Czas trwania: 00:43:00

Recenzja gry "Pensacola" . Gra została wydana w serii Battles of the American Revolution i koncentruje się na zmaganiach o Pensacolę, toczonych w 1781 roku. Jeden z graczy dowodzić będzie hiszpańsko-francuską armią, próbującą przebić się przez umocnienia chroniące miasto. Drugi, dowodzący Brytyjczykami i ich indiańskimi sprzymierzeńcami będzie dążyć do zapobieżenia przełamania własnych linii. Przy okazji, wyprowadzając mordercze kontrataki.

S01E33FAUNA

Czas trwania: 00:29:00

Recenzja gry "Fauna". Fauna to tytuł dla 2 do 6 osób, pozwalający na sprawdzenie naszej wiedzy na temat świata zwierząt. W trakcie każdej kolejki pojawi się jedno nowe zwierzę i naszym zadaniem będzie odgadnięcie jaki fragment świata zamieszkuje oraz jakie są jego rozmiary i ciężar.

S01E34Under Falling Skies

Czas trwania: 00:28:00

Recenzja gry "Under Falling Skies" (Pod Wrogim Niebem). W Under Falling Skies znajdziemy kilka różnych wariantów rozgrywki. Zestaw podstawowych zasad, paletę zaawansowanych i wreszcie tryb kampanijny z szeregiem elementów, które poznajemy dopiero w trakcie rozgrywki.

S01E35RC4, la Route de la Mort

Czas trwania: 00:36:00

Recenzja gry "RC4, la Route de la Mort". RC4 (droga kolonialna numer 4) była w latach czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku najważniejszą arterią komunikacyjną w północnym Wietnamie. Była również miejscem, w którym w 1950 roku została stoczona jedna z najdramatyczniejszych bitew I wojny indochińskiej. W jej trakcie siły francuskie, ewakuowane z Cao Bằng i podążające drogą kolonialną nr 4 w kierunku Lạng Sơn, zostały zaatakowane, a następnie otoczone i niemal doszczętnie rozbite przez siły Việt Minhu.

S01E36Watergate

Czas trwania: 00:31:00

Recenzja gry "Watergate". Afera Watergate, z początku lat siedemdziesiątych minionego stulecia, wstrząsnęła amerykańską opinią publiczną. Uznawana za największy skandal w historii amerykańskiej polityki doprowadziła do rezygnacji Richarda Nixona z urzędu prezydenta USA. Dzięki grze, wydanej w 2020 roku w Polsce przez wydawnictwo Lucky Duck Games, możemy odtworzyć te wydarzenia, wcielając się w rolę wydawcy gazety, dążącego do ujawnienia kulisów skandalu albo w rolę pracowników prezydenckiej administracji, próbujących za wszelką cenę zatrzeć ślady afery i zapobiec impeachmentowi głowy państwa.

S01E37Deep Sea Adventure

Czas trwania: 00:19:00

Recenzja gry "Deep Sea Adventure". W Deep Sea Adventure wcielamy się w postać nurka, poszukującego cennych ruin na dnie morza. Im głębiej zejdziemy, tym cenniejsze skarby możemy znaleźć, ale czy na pewno starczy nam potem tlenu na powrót? Deep Sea Adventure to szybka, emocjonująca gra, wydana w małym, ale eleganckim pudełku. Jak chodzi? Czy warto się w nią wyposażyć?

S01E38474: Rage CCG (Apocalypse)

Czas trwania: 00:48:00

Recenzja podstawowej edycji kolekcjonerskiej gry karcianej „Rage”. Druga połowa lat dziewięćdziesiątych to złoty okres karcianek. Niesione na fali gigantycznego sukcesu M:TG, na rynku pojawiały się coraz to nowsze tytuły. Jednym z nich było Rage CCG, bazujące na świecie znanym z Wilkołaka: Apokalipsy. W grze tworzymy naszą własną watahę, którą rzucamy następnie do krwawego boju z innymi wilkołakami. Jak wygląda podstawowa edycja tej gry (wersja Apocalypse) i na czym polega?

S01E39Undaunted: Normandy

Czas trwania: 00:52:00

Undaunted: Normandy to deckbuildingowa gra wojenna, w której poprowadzimy nasz własny pluton żołnierzy w trakcie walk toczonych w Normandii w 1944 roku. Szybka, przystępna i oferująca spore zróżnicowanie scenariuszy, ta gra przebojem wdarła się w 2019 roku do pierwszej setki rankingu gier wojennych na BoardGameGeek.

S01E40Deep Madness: Uncounted Horrors

Czas trwania: 00:25:00

Recenzja Uncounted Horrors - rozszerzenia do gry Deep Madness. Deep Madness to kooperacyjna gra science-fiction, utrzymana w konwencji horroru. Akcja toczy się w podmorskim kompleksie wydobywczym Kadath, do którego trafiamy na pokładzie okrętu podwodnego jako badacze. Zamiast tętniącego życiem kompleksu na miejscu znajdujemy jednak zmasakrowaną załogę i korytarze, wypełnione krwią i strzępkami ciał. Zapas tlenu jest coraz mniejszy, a gdzieś w ciemności czają się istoty rodem z najstraszliwszych koszmarów...Uncounted Horrors to rozszerzenie, zawierające dodatkowe elementy, odblokowane w trakcie kampanii gry na Kickstarterze. Zobaczcie jak wyglądają i czy warto je stosować w rozgrywkach.

S01E41Darkness

Czas trwania: 00:30:00

Recenzja gry „Darkness”. W Darkness wcielamy się w rolę potężnych mistyków, przemierzających świat w poszukiwaniu starych reliktów i artefaktów. Wykorzystując magiczne moce i dążąc do powstrzymania ciemności. Jak sprawdza się ten tytuł? Zobaczcie sami!

S01E42Fortress Berlin

Czas trwania: 00:42:00

Recenzja "Fortress Berlin" . Bitwa o Berlin stanowiła końcowy akcent II wojny światowej w Europie i ostatecznie przypieczętowała los nazistowskiego reżimu. Podobnie zresztą, jak i wielu z jego dygnitarzy, w tym samego Hitlera. Fortress Berlin, gra wydana w 2004 roku, w ósmej odsłonie wyśmienitego magazynu Against the Odds, pozwala na odtworzenie tej batalii. Jak chodzi ten tytuł i czy warto po niego sięgnąć? Przekonajcie się sami!

S01E43Durchbruch

Czas trwania: 00:35:00

Recenzja gry Durchbruch: The Austro-German attack at Caporetto October 1917 . Austriacko-niemiecka ofensywa z października 1917 roku o kryptonimie Waffentreue (braterstwo broni), która przeszła do historii jako bitwa pod Caporetto, doprowadziła do niemal całkowitego rozbicia i wyeliminowania sił włoskich z udziału w Wielkiej Wojnie. Włosi stracili w niej od 10 do 13 tysięcy zabitych, a aż 265 tysięcy żołnierzy trafiło do niewoli. Linia frontu została przesunięta o ponad 100 km, co jak na warunki toczonej wtedy wojny pozycyjnej, było gigantycznym osiągnięciem.

S01E44Victory: World War 2

Czas trwania: 00:36:00

Recenzja drugiego wydania gry „Victory: World War 2”. Tytuł pojawił się po raz pierwszy na rynku pod koniec lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Drugie wydanie zostało poprzedzone udaną kampanią na Kickstarterze i zostało podrasowane pod kątem wizualnym. Nadal jest to jednak gra wojenna, wykorzystująca bloczki. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie mające na celu zapewnienie mgły wojny w trakcie trwania rozgrywki. Jak sprawdza się ten tytuł? Zobaczcie sami.

S02E01This War of Mine

Czas trwania: 00:49:00

Recenzja gry planszowej This War of Mine wydawnictw Awaken Realms i Galakta.

S02E02Zakazana Wyspa (Forbidden Island)

Czas trwania: 00:32:00

Zakazana Wyspa jest kooperacyjnym tytułem dla 1 do 4 graczy, w którym wcielimy się w rolę awanturników, eksplorujących tytułową wyspę w poszukiwaniu czterech potężnych reliktów. Każdy z nich, wykuty przez potężną cywilizację Archean pozwala na kontrolę jednego z żywiołów i jest ukryty gdzieś na wyspie. Naszym zadaniem będzie je odnaleźć, a następnie wydostać się z pułapki. Wyspa, na którą trafiliśmy, znika bowiem powoli pod powierzchnią oceanu..

S02E03Domination

Czas trwania: 00:34:00

Domination to tytuł, przenoszący nas do okresu II wojny światowej i pozwalający na odtworzenie historii tego konfliktu. Gra przeznaczona jest dla 2 do 4 graczy, którzy poprowadzą cztery mocarstwa: Niemcy, ZSRS, Japonię oraz Wielką Brytanię i jej sojuszników. Rozgrywka będzie toczona na kilku płaszczyznach: militarnej, technologicznej oraz politycznej, a partia powinna potrwać około 90 minut.

S02E04: Down in Flames: Locked-On

Czas trwania: 00:36:00

Wojennych gier awiacyjnych mamy na rynku sporo. Większość z nich koncentruje się jednak na konkretnym konflikcie zbrojnym, pozwalając nam na rozegranie podniebnych starć tylko z wykorzystaniem ograniczonej liczby maszyn. Większość z nich to jednocześnie gry typu hex & counter, często o sporym stopniu komplikacji. Down in Flames: Locked-On to z kolei gra chodząca na kartach i pozwalająca nam na odtworzenie podniebnych pojedynków, toczonych od końca drugiej wojny światowej aż po końcówkę XX wieku.

S02E051500: The New World (rozszerzenia)

Czas trwania: 00:24:00

1500: The New World to dynamiczna gra karciana, w której gracze rywalizują o wpływy w Nowym Świecie. Zakładają kolonie, podbijają nowe terytoria i walczą o monopole. W rozszerzeniach znajdziemy zestawy dodatkowych kart. Z jednej strony wprowadzających talie narodowe (np. angielską, portugalską), z drugiej pozwalających również na rozgrywkę z wirtualny, przeciwnikiem.

S02E06The Umbra (Rage CCG)

Czas trwania: 00:24:00

Rage CCG to karcianka osadzona w świecie Wilkołaka: Apokalipsy. W grze tworzymy naszą własną watahę, którą rzucamy następnie do krwawego boju z innymi wilkołakami. Rozszerzenie The Umbra rozbudowuje świat Rage CCG, dokładając do niego nie tylko zestaw nowych kart (w tym nowe rodzaje kart), ale również poszerza obszar gry o Umbrę - duchowy świat, istniejący równolegle do tego fizycznego.

S02E07Return to the Forests of Adrimon

Czas trwania: 00:28:00

Lasy Adrimon to drugi tytuł wydany w cyklu HEXplore it! (po The Valley of the Dead King). Oparty na podobnej mechanice, ale wprowadzający całe multum nowych rozwiązań i elementów, podobnie jak wcześniejsza Dolina Martwego Króla, został wydane dzięki udanej kampanii na portalu Kickstarter. Rozszerzenie, a więc Powrót do Lasów Adrimon, wprowadza szereg dodatkowych elementów i nowy tryb rozgrywki, w którym jeden z graczy może wcielić się w tytułową, mroczną wiedźmę Adrimon.

S02E08Montmartre

Czas trwania: 00:26:00

Montmartre to gra dla 2 do 5 graczy, w której przeniesiemy się na tytułowe paryskie wzgórze, wcielając się w rolę początkujących, choć jednocześnie niezwykle ambitnych malarzy. Tworząc kolejne obrazy będziemy rywalizować o względy bogatych marszandów, imając się okazjonalnie również innych, mniej prestiżowych, ale intratnych zajęć.

S02E09Fire in the Sky

Czas trwania: 00:54:00

Recenzja gry Fire in the Sky

S02E10Type 7

Czas trwania: 00:40:00

Tytuł traktuje o wojnie podwodnej i pozwala nam wcielić się w rolę kapitana tytułowej siódemki - najliczniej produkowanego i najintensywniej wykorzystywanego okrętu podwodnego drugiej wojny światowej.

S02E11ORP Orzeł

Czas trwania: 00:35:00

Rok 1939. Po wybuchu II wojny światowej ORP „Orzeł” opuścił wyznaczone mu miejsce w Zatoce Gdańskiej. Dowódca, skarżąc się na problemy zdro­wotne, skierował okręt do stolicy Estonii, Tallina. Tam 15 września jednostka została internowana przez Estończyków. Polska załoga postanawia jednak uciec, aby przedostać się do Wielkiej Brytanii i kontynuować walkę z Niemcami. Musi uniknąć wykrycia przez niemieckie lotnictwo oraz uchronić się przed atakami kutrów torpedowych Kriegsmarine…

S02E12War in the Megacity

Czas trwania: 00:42:00

Recenzja gry War in the Megacity wydawnictwa One Small Step.

S02E13The Last Hundred Yards

Czas trwania: 00:36:00

Recenzja gry The Last Hundred Yards wydawnictwa GMT Games.

S02E14Wrath of Kings

Czas trwania: 00:36:00

Recenzja figurkowej gry bitewnej Wrath of Kings wydawnictwa CMON.

S02E15Zooloretto

Czas trwania: 00:32:00

Zooloretto to tytuł, który w 2007 roku zdobył najbardziej prestiżową nagrodę w świecie gier planszowych - Spiel des Jahres. W tej sympatycznej, przeznaczonej dla 2 do 5 osób grze, będziemy budować i rozwijać nasze własne Zoo. Zapełniać wybiegi zwierzętami i inwestować w atrakcje dla zwiedzających, tak, aby to właśnie nasz ogród stał się na końcu gry tym najbardziej wartościowym ze wszystkich. Gra, która na pierwszy rzut oka jest wyłącznie familijnym tytułem, przeznaczonym do gry z najmłodszymi. Pod tym sympatycznym płaszczykiem kryje się jednak mięsista, potrafiąca zaskakiwać dozą negatywnej interakcji pozycja.

S02E16Barbarossa to Berlin

Czas trwania: 00:26:00

Gra autorstwa Teda Raicera pozwala na odtworzenie przebiegu II wojny światowej w Europie od startu operacji Barbarossa w 1941 roku aż do końcowych walk o Berlin, toczonych 4 lata później. Epicki tytuł dla dwóch graczy, nagrodzony w 2002 roku prestiżową nagrodą Charlesa S. Robertsa jako najlepsza gra drugowojenna roku.

S02E17Escape the Dark Sector

Czas trwania: 00:30:00

Escape the Dark Sector to druga odsłona cyklu „Escape the Dark...”. Zamiast z mrocznego zamku, tym razem będziemy uciekać ze stacji kosmicznej. Każdy z graczy wcieli się w rolę kosmicznych podróżników, którzy dostali się do wrogiej niewoli, a teraz próbują odzyskać wolność. Wpierw przedzierając się przez kolejne sektory kosmicznego więzienia, a na końcu rzucając wyzwanie strażnikowi, strzegącemu ich kosmicznego statku.

S02E18Bitwa Warszawska (IPN)

Czas trwania: 00:38:00

Gra powstała z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej - jednej z najważniejszych batalii w historii Polski. Bitwy, która uratowała naszą świeżo odrodzoną Ojczyznę przed kolejnym zaborem i zapobiegła jednocześnie rozlaniu bolszewickiej rewolucji na resztę Europy. Tytuł wydany przez Instytut Pamięci Narodowej pozwala na odtworzenie tego starcia i na sprawdzenie, jak potoczyłaby się historia, gdyby to od nas zależały decyzje podejmowane w 1920 roku przez sztaby obu walczących stron.

S02E19Sekigahara: The Unification of Japan

Czas trwania: 00:57:00

Bitwa pod Sekigaharą, stoczona 21 października 1600 roku, jest jedną z najważniejszych w historii Japonii. Jej wynikiem było przejęcie władzy w kraju przez Ieyasu Tokugawę, którego ród władał później Japonią aż do drugiej połowy XIX wieku. Gra zaprojektowana przez Matta Calkinsa i wydana po raz pierwszy w 2011 roku pozwala na odtworzenie całej, siedmiotygodniowej kampanii, której kulminacyjnym momentem była tytułowa bitwa pod Sekigaharą.

S02E20262

Czas trwania: 00:25:00

Messerschmitt Me 262 Schwalbe był pierwszym, użytym bojowo samolotem o napędzie odrzutowym w historii. Gra wydana przez TiS pozwala na odtworzenie podniebnych starć z użyciem tej maszyny.

S02E21Moonflight

Czas trwania: 00:32:00

Gier karcianych, w których budujemy naszą własną talię, jest całe multum. Gier, w których po jej zbudowaniu, musimy ją jednak ponownie rozłożyć na czynniki pierwsze, do tej pory jednak nie było. Tę lukę wypełnia "Moonflight" - gra karciana dla 1 do 4 graczy. Każdy z nich wcieli się w rolę jednego z władców tytułowego miasta Moonflight, posiadających unikatową profesję i zestaw narzędzi, pozwalających na zupełnie inne podejście do rozgrywki.

S02E22Bitwa o Włocławek 1920

Czas trwania: 00:37:00

"Bitwa o Włocławek 1920" została wydana w setną rocznicę obrony Włocławka przed bolszewikami, w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Jeden z graczy wcieli się w niej w rolę głównodowodzącego nacierającymi w kierunku miasta siłami rosyjskimi, zaś drugi w rolę dowodzącego obroną Włocławka.